Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saalfelden, Maria Alm a okolí

Maria Alm

Maria Alm v létě - Na své si přijdou milovníci golfu, minigolfu, míčových her, vysokohorské turistiky, cykloturitiky, koupání, ale i lyžaři, kteří si mohou zajet na pár kilometrů vzdálený ledovec Kaprun. 

Maria Alm a její okolí je rájem nejen pro milovníky zimních radovánek, ale i pro ty, kteří dávají přednost letním Alpám. Všude tam, kde se v zimě rozprostírá sněhová pokrývka, se na jaře začnou objevovat kilometry cyklostezek pro cyklisty všech výkoností!

Cyklisti se mohou vydat např. TAURSKOU CYKLOSTEZKOU (Tauernskou cyklostezkou), GLOCKNERSKOU HORSKOU CESTOU a po spoustě dalších cyklostezek, které Vás provedou po krásách Maria Alm a jejího blízkého i vzdálenějšího okolí. Cyklostezky Vás zavedou k nádherným Krimmelským vodopádům, do Zell am See, dále se pak můžete vydat podél horního toku řeky Salzach sevřeného Kitzbühelskými Alpami a Vysokými Taurami s výhledem na nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner (3 797 m n. m.).

 Nenáročná cyklotrasa Vás provede kraji Pinzgau, Pongau a Tennengau, hlubokým údolím řeky mezi svahy pohoří Dientenberge, Hagengebirge a Tennegebirge podél středního toku Salzachu a Saalachu. Náročnějším cyklistům se nabízí mnoho atraktivních odboček k zajímavostem v bočních údolích. Největší milovníci stoupáků určitě neodolají výjezdu po Großglocknerstrasse mezi ledovce stékající z nejvyšší hory Rakouska. Středně náročný okruh vede přes vesničku MARIA ALM s jednou z nejvyšších kostelních věží v Rakousku a DIENTEN pod majestátním masivem Hochkönigu. Dokonalou iluzi zimy nabídne i v létě  výjezd bez kola lanovkou na ledovec Kaprun pod vrcholem Kitzsteinhorn (3.029 m). Od bicyklování si také můžete úplně odpočinout v lanovce vedoucí na vyhlídku Schmittenhöhe (1.955 m) anebo při plavbě výletním parníkem po jezeře. Košatá síť kvalitních cyklostezek vedoucích údolími v okolí Zell am See a hlavně podél řeky Salzach už od Krimmelských vodopádů si přímo říká o výlet na in-line bruslích.

Maria Alm a její okolí je rájem rovněž pro milovníky golfu. Nachází se zde Golfclub Urslautal , Golfclub Gut Brandlhofa a v nedalekém okolí i Golfclub Europa Sportregion Zell am See / Kaprun, Golfclub Mittersill / Stuhlfelden a Golfclub Goldegg. V dosahu 1 hod autem se nachází dalších minimálně 15 golfových hřišť.Více informací na www.golf-alpin.at (záložka Regions a dále Regions in the SalzburgerLand)

 

Maria Alm v zimě - Zkrátka ráj pro všechny lyžaře, běžkaře i bruslaře. Tuto skutečnost dokazuje i fakt, že zde trénuje nejen Šárka Záhrobská, ale i bývalá olympijská vítězka Anja Pärson.

 

Tři obce Maria Alm (800 m), Dienten (1 071 m) a Mühlbach (854 m) Vás uvítají v pohádkově zasněženém světě kolem hory Hochkönig (2 941 m) v Salzbursku. 37 lanovek a vleků a 150 km nejlépe upravených sjezdovek s jistotou sněhu, to jsou atributy vaší kouzelné dovolené. Milovníci běžeckého sportu mohou kroužit na celkem 40 km upravovaných stop.

 Zimní království Hochkönig je se svými širokými sjezdovkami ideální oblastí pro celou rodinu. Nabízejí se zde nejrůznější svahy, cvičné vleky a dětské lyžařské školky. Speciální nabídka pro velké rodiny: třetí a každé další dítě získávají skipas zdarma. Největší výběr sjezdovek najdete v Maria Alm u Aberg - Langeck, kde na Vás čekají náročné severní svahy. Ty ale mohou začátečníci snadno objet. Aberg také obklopuje sněžné „koryto“, do něhož vede mnoho sjezdovek a je zde pro snowboardisty denně upravovaný Funpark.

Mírné lyžařské svahy se nacházejí v dolní části u 8-místné kabinkové lanovky Aberg a také u vrcholku Natrun v oblasti Maria Alm. Velký počet cvičných vleků a kombinace kabinkové a sedačkové lanovky začíná přímo v centru obce. Z její horní stanice vede sjezd do údolní stanice lanovky Abergbahn. Areál je tak rozmanitý, že si můžete vybrat na jedné sjezdovce podle vašeho lyžařského umění strmější, nebo pozvolnější svah.

Skibusem se dá dojet do Hinterthalu, centrální části rozsáhlé lyžařské houpačky. Rozkládá se v zadní části od vrcholku Gabühel až do Dientenu a odsud dále přes Wastlhöhe, Kollmannsegg a Schneeberg, až do Mühlbachu. Zde se nachází převážně lehké, až středně těžké sjezdovky, vedoucí přes hezké lesní průsmyky a široké lyžařské louky. Pouze sjezd do údolí k Mühlbachu a černá sjezdovka vedle 4-sedačkové lanovky Zachhofalm vyžadují dobré lyžařské zkušenosti. K odpočinku lákají útulné horské chaty. Obzvláště, když jsou položené na klidném místě a na slunné straně. Trochu stranou leží vleky v Hochkeilu u Mühlbachu a v Hinterreitu u Maria Alm se svými FIS tréninkovými sjezdovkami. Pro obě oblasti platí vlastní, o něco levnější skipas.

 • Tipy na výlet:
 • obora JUFEN - každý den zde probíhá krmení jelenů
 • přírodní labyrint, který se nachází přímo v Maria Alm
 • V Maria Alm se nachází krásné koupaliště s tobogánem a mnoha atrakcemi pro děti. U koupaliště je možnost osvěžení v přírodním alpském potoce (jen v případě menšího množství vody!)
 • v okolí se nachází spousta horských jezer a přehrad např. Kamenné jezero
 • v Raurisu se konají závody psích spřežení
 • v Maria Alm i v Zell am See se pořádají lety horkovzdušných balónů, a to ve dne i v noci
 • v blízkosti Piesendorfu, který se nachází přibližně 5 km od Zell am See je malé letiště, kde je možno si objednat vyhlídkový let nad Alpami, dále se zde pořádají každoroční závody modelů letadel a je zde též možno absolvovat letecký výcvik
 • Wild & Freizeitpark Ferleiten se nachází zhruba 20 minut jízdy od Maria Alm v romantickém údolí a nabízí úchvatný panoramatický výhled na jedno z nejkrásnějších údolí v Rakousku. Je výchozím bodem pro mnoha krásných procházek v centru Národního parku Vysoké Taury.
 • letní bobová dráha, která je pro Vás otevřena od května do října a nabízí Vám 1,6 km zábavy a napětí spojené s krásným výhledem na alpskou panenskou krajinu
 • Hlubokou rokli s krásným přírodním úkazem vodopádů, který vytvořila sama matka příroda Vám nabízí KITZLOCHKLAMM. Pomocí lávek a tunelů pocházejících ze 16. století lze zblízka obdivovat tuto fascinující přírodní scenérii.
 • Přímo v centru Leogagngu, který se nachází zhruba 15 minut jízdy od Maria Alm, lze navštívit Hornické museum, které Vám podrobně nastíní historii hornictví v této oblasti společně s životním stylem samotných horníků.